Tvar a rozměr kartáče se musí zvolit s ohledem na geometrii obráběné plochy tzv. obrobku určeného k opracování, typ kartáčování, dostupné nářadí a pracovní prostředí. Dostupné jsou různé tvary kartáčů - obvodové, hrncové, kónické, štětcové, válcové. 

Například k provádění „plochého“ kartáčování musíme zvolit hrncový, frontální nebo válcový kartáč. Pro očištění velkých dřevěných ploch, ostranění zašlé vrstvy nebo laku strojově je vhodný válcový kartáč. K čištění dutin vybíráme podle tvaru dutiny - mezi rovnými plochami použijeme obvodový kartáč, pro oblé dutiny zase zvolíme kartáč štetcový.

Volbu tvaru ovlivňuje rovněž způsob upnutí do nástroje. V závislosti na použitém nástroji či nářadí se u mnoha kartáčů provádí upnutí pomocí redukce se závitem, prostřednictvím jednoduchého otvoru nebo stopky.

Obvodové kartáče

K čištění dutin mezi rovnoběžnými plochami či k odjehlování hran. Čištění svárů v drážkách, v hrdlech trubek nebo odjehlování hrdel trubek.

Kartáče hrncové a diskové

K čištění rovných ploch; umožňují snadné čištění povrchu v „širokých pásech“

Kónické kartáče

K čištění konkávních povrchů či vybrání, kde by ostatní kartáče byly limitovány rozměry elektrického nástroje

Kartáče štětcové

K čištění otvorů a obtížně přístupných prostor. Vlákno se zavede do otvoru v klidovém stavu a vlivem rotace při vysokých otáčkách se rozšiřuje, čímž přichází do kontaktu se stěnami. Rozbíhavost vláken však neumožňuje kartáčování rovných povrchů

Kartáče válcové

K čištění rovných ploch. Věší rozměry jsou určeny do strojů, s adaptérem je lze použít do vrtaček a úhlových brusek. Snadné čištění povrchu v pásech až 100 mm.

Jaký tvar zvolit pro kartáčování různých povrchů

Materíál obráběné plochy

OCEL
NEREZ
NEŽELEZNÉ KOVY
DŘEVO 
KÁMEN
Odjehlení a zaoblení hran (vnější)    
Odjehlení a zaoblení otvorů     
Čistění svárů
Odstraňování krust, laků, barev a rzi. Moření       
Rustifikace, strukturování, satinování  
Čistění a leštění  

Kontaktujte nás!

Sledujte nás

Zavolejte nám
+420 548 531 123

nebo napište zprávu