Volba kartáče podle materiálu, který budete povrchově upravovat

Než jdete vybírat kartáč na povrchovou úpravu, měli byste mít jasno, jaký povrch budete opracovávat. Materiál, který se chystáte povrchově upravovat, ovlivňuje totiž výrazně volbu kartáče v různých aspektech. Jeden z hlavních je materiál vlákna technického kartáče. Například na čištění sváru nerezových povrhů je potřeba volit vlákno nerezové, všechny ostatní vlákna by nerez poškodily. Nerez je náročný i na dokončování, satinaci a leštění. Jak je to s ostatními materiály jsme uvedli v přehledné tabulce.


Mechanická kompatibilita = Poměr tvrdosti nástroje a ošetřovaného povrchu:

Nedoporučujeme provádět lehké broušení měkkého kovu, jakým je např. hliník, tvrdým vláknem, jakým je uhlíková ocel. Místo toho bude vhodné použít syntetické vlákno.

Chemická kompatibilita

Drát kartáče musí odolávat „atakům“ chemického prostředí, v němž se používá.
Nedoporučujeme provádět čištění kartáčem s uhlíkovou ocelí v přítomnosti kyselých roztoků a ve vysoce slaných prostředích. Je naopak vhodné předcházet riziku kontaminace opracovávaného materiálu (nedoporučujeme kartáčovat povrch z nerezové oceli kartáčem z uhlíkové oceli).

MATERIÁL VLÁKNA
OBLAST POUŽITÍ
Syntetika Polypropylen - PP (nebo PPL) Dobrá odolnost vůči chemickým faktorům, nízká hustota, nízká odolnost vůči chladu
Nylon - PA (nebo NYL) 6/6.6 Vysoká odolnost a pevnost, stabilní rozměry, malá tepelná roztažnost. Používá se k nanášení kapalin a abrazivních materiálů.
Nylon - PA (nebo NYL) 6.10/6.12 Pevný, odolný vůči otěru, absorpce vlhkosti nižší než u NYL 6. Nejlepší vlákno, pokud jde o odolnost vůči těru a absorubci vody. Používá se k čištění vodou a v obtížných případech.
Nylon - PA (nebo NYL) 46 Extrémní odolnost vůči vysokým teplotám a únavě materiálu. Vynikající k čištění abrazivních materiálů.
Nylon - PA (nebo NYL) 6 BILON Kromě standardních vlastností nylonu 6 má Bilon 4x delší životnost v alkalickýc roztocích při 70°C (PH 7-13 a 70-75°C)
Polyvinylchlorid (nebo PVC) Dobrá odolnost vůči chemickým faktorům, vysoká mechanická odolnost. Používá se k čištění, odstranění materiálu, přepravě, ochraně pohyblivých částí.
PET - PBT Polyester Dobrá kombinace tuhosti, tvrdosti a životnosti. PBT polybutylen terftalát pro potravinářské použití.
Syntetická brusiva Abrazivní nylon Vysoká pevnost a tvrdost, zachovává si tvar, vynikající odolnost vůči otěru. K broušení kovů, plastů, k leštění dřeva a zdrsnění povrchů. Díky různým dostupným zrnitostem lze získat různě drsný povrch, aniž by docházelo k poškrábání nebo ohrožení vlastností opracovávaného povrchu. 
Karbid křemíku Nejpouživanější verze abrazivního nylonu. K dispozici také ve speciálních verzích HT pro vysokou teplotní odolnost (do 250°C)
Oxid nebo křemičitan hlinitý Abrazivní nylon pro jemné povrchy, používá se, když je karbid křemíku příliš drsný. Odolnější vůči nárazu a méně náchylný k lomu než karbid křemíku.
Keramika Abrazivní nylon pro agresivní zpracování, vyšší řezná / pracovní rychlost a výkon než u karbidu křemíku.
Diamant Abrazivní nylon pro vysoce výkonné přesné čištění a povrchovou úpravu. K dispozici také ve speciálních verzích HT pro odolnost vůči vysokým teplotám.
Železné kovy Ocel Používá se u většiny aplikací, obvykle při vysokých teplotách, otřepecha čištění kovů, pryže a dřeva. Maximální agresivita.
Nerezová ocel (nerez) AISI 302-304-316 Odolná vůči korozi, rzi a vysokým teplotám. Ideální pro aplikace na nerezovou ocel, hliník a neželezné kovy. Nezanechává oxidační bytky a na zpracováném povrchu. Důležitá pozn.: vlákna z nerezové oceli 302 mají autentickou strukturu a v důsledku válcování jsou mírně zmagnetizovaná.
Neželezné kovy Mosaz Opracování kovů, dřeva a kamenů. Ideální pro práci na površích z mosazi a mědi a pro aplikace, které vyžadují absenci jisker.
Bronz Dobrá elektrická vodivost. Povrchové úpravy kovů a dřeva.
Přírodní vlákna Rostlinné vlákno Tampico Nevede statickou elektřinu. Používá se zejména k povrhovému zpracování dřeva, broušení kovů a hermetickému uzavření při vysokých teplotách.
Koňské žíně Nevedou statickou elektřinu. Vynikající čištění a zbavení prachu. Používá se k hermetickému uzavření za sucha, aplikací tekutin a kartáčování leštěných dřevěných povrchů a laminátu.
Prasečí štětiny Nevedou statickou elektřinu. Vynikající čištící účinek, hermetické uzavření a zbavení prachu. Podobají se žíním, jsou však odolnější a drsnější. 

Italský výrobce společnost SIT nabízí širokou škálu vláken a materiálů se zvláštními vlastnostmi, které jsou vhodné pro specifické povrchové úpravy, k nimž SIT nabízí poradenství. Kromě vláken uvedených v tabulce jsou k dispozici vlákna nebo kompozice  pro konkrétní technické aplikace nebo průmyslová odvětví, jako je například magnetizovaný nylon (který lze identifikovat  detektory kovů) pro potravinářský průmysl.

Jaký typ vlákna zvolit pro úpravu určitého povrchu

Materiál vlákna >
OCEL
NEREZ
MOSAZ
BRONZ
ABRAZ. NYLON
PP (PPL), PA (NYLON) PVC, PET/PBT
ROSTLINNÉ VLÁKNO
KOŇSKÉ ŽÍNĚ, PRASEČÍ ŠTĚTINY
Povrch k úpravě
HLINÍK
X přijatelné přijatelné přijatelné OK
odjehlení, broušení (hrubá zrna)
OK
čištění
X X
MOSAZ
X přijatelné OK přijatelné OK
satinace (zrnitost 320-500)
OK
čištění
X X
LITINA
OK X X X X X X X
KOMPOZIT
přijatelné X X X OK X X X
MĚĎ
X přijatelné přijatelné přijatelné OK
odjehlení, dokončování
OK
čištění
X X
SKLO
X X X X X OK X přijatelné
TVRDÉ KOVY
přijatelné X X X OK X X X
PLAST
OK
zdrsnění, rustifikace
X X X X přijatelné X X
PRYŽ
OK
obrušování
přijatelné X X X OK
ometání
X X
OCEL
OK
odstranění nátěru, příprava čištění svárů, odjehlení
přijatelné X přijatelné OK
dokončování
X X OK
leštění
NEREZ
X OK
příprava čištění svárů, odjehlení
X X OK
dokončování
přijatelné OK
satinace
OK
leštění
KÁMEN, CIHLY
přijatelné OK OK X OK
rutifikace
X X X
TITAN
X OK X X OK
dokončování
X X X
DŘEVO
OK
rustifikace,
odstranění nátěru
přijatelné přijatelné přijatelné OK
rustifikace
OK
čištění
OK
ometání
OK
ometání

Kontaktujte nás!

Sledujte nás

Zavolejte nám
+420 548 531 123

nebo napište zprávu